رشد ۵۴۰ درصدی واردات ایران از عراق!

پیام اقتصاد : جدیدترین آمار ارائه شده از سوی سازمان توسعه تجارت نشان می‌دهد که میزان واردات ایران از عراق در سال جاری به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.

0

در سال‌های اخیر، عراق همواره جزو اصلی‌ترین شرکای تجاری ایران بوده اما بخش قابل توجهی از این تجارت به صادرات ایران به همسایه غربی مربوط می‌شود.

عراق در سال‌های گذشته پس از چین، همواره به عنوان دومین مقصد صادرات کالاهای ایرانی شناخته شده و حتی در دوره‌های کوتاهی صدرنشین این جدول نیز شده است. در چهار ماهه ابتدایی سال جاری نیز روال به همین شکل ادامه یافته است.

بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی سازمان توسعه تجارت، صادرات ایران به این کشور در چهار ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ با ۴۳ درصد رشد از نظر ارزشی و ۶۹ درصد از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۹ به ۲ میلیارد و ۸۱۷ میلیون دلار معادل ۱۰ میلیون و ۹۴۱ هزار تن رسید. عراق در رتبه دوم کشورهای هدف صادرات ایران پس از چین با ۴ میلیارد و ۳۹۶ میلیون دلار قرار داشته است. پس از عراق نیز کشورهای امارات با ۱ میلیارد و ۶۲۷ میلیون دلار، ترکیه با ۹۲۱ میلیون دلار و افغانستان با ۷۲۸ میلیون دلار در رتبه‌های سوم تا پنجم فهرست مذکور قرار گرفته‌اند.

در بازه زمانی یاد شده برق و گاز، میله‌های آهنی و فولادی، هندوانه، اجزای توربین‌های بخار، گوجه فرنگی، کولرهای آبی، کلروروینیل، سیب درختی، لوازم خانه‌داری، پنیر، پسته، کلینکر سیمان، شیرینی‌جات، لوازم سر میز آشپزخانه، سنگ آهن، گوجه فرنگی، پرتقال، بستنی‌ها و خربزه ۲۰ قلم اول صادراتی کشور به عراق را تشکیل داده‌اند که به جز کولرهای آبی و پرتقال در سایر موارد افزایش صادرات نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۹ اتفاق افتاده است.

آنچه که در بررسی آمار تجارت مشترک دو کشور اهمیت دارد، افزایش ناگهانی و قابل توجه واردات ایران از عراق در سال جاری بوده است. هرچند این عدد همچنان بسیار محدود به نظر می‌رسد اما در عمل نشان دهنده تغییر در روند یک طرفه تجارت میان دو کشور در سال‌های گذشته خواهد بود.

ایران طی مدت مذکور از کشور عراق ۱۴۰میلیون دلار کالا معادل ۲۴۶ هزارتن وارد کرده که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ از نظر ارزشی حدود ۵۴۰ درصد و از نظر وزنی ۱۱۸۰ درصد رشد داشته است.

ایران پیش از این اعلام کرده بود که تلاش برای برقراری موازنه تجاری با کشور عراق از طریق متنوع‌سازی مبادی وارداتی کشور و افزایش واردات از این کشور از جمله برنامه‌های ایران در زمینه تعمیق و پایداری پیوندهای اقتصادی و تجاری با این کشور همسایه محسوب می‌شود و حالا نیز اعلام شده با کاهش محدودیت‌های کرونا در ماه‌های آینده، روند تجارت مشترک بین دو کشور افزایش خواهد یافت.