معاون وزیر کار خبر داد: تشکیل میز تخصصی نفت و گاز در وزارت رفاه

پیام اقتصاد : معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه میز تخصصی نفت و گاز در وزارت رفاه تشکیل شده است گفت: به خاطر اهمیت شرکت های پتروشیمی این میز از نیمه دوم سال ۱۴۰۱ در این وزارتخانه تشکیل شده است تا در جهت تکمیل زنجیره ارزش، سودآوری وآرزاوری شرکت های تابعه با استفاده از توان شرکت های دانش بنیان برنامه ریزی و سیاست گذاری کند.

0
به گزارش پیام اقتصاد ، علیرضا عسگریان در بازدید از نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی در نشست خبری با نمایندگان رسانه ها گفت:شرکت های تابعه وزارت کار شامل پتروشیمی، سلولزی، لاستیک و سایر تولیدات سهم قابل توجهی در بازار دارند و امسال نیز در جهت رشد تولیدات برنامه ریزی کرده اند.
عسگریان خاطر نشان کرد: در حوزه متانول ۱۰ درصد، اوره ۱۲ درصد، اتیلن ۲۰ درصد تایر و نخ تایر ۲۰ تا ۴۴ درصد، روان کارها شامل روغن های پایه و ضد یخ ۳۰ درصد و قیر ۳۱ درصد سهم کل بازار توسط شرکت های تابعه این وزارتخانه تامین می شود. همچنین میزان حجم فراورده های پتروشیمی در شرکت های زیر نظر صندوق تامین اجتماعی ۳.۴ میلیون تن بوده است که با رشد ۲۴ درصد به ۴.۳ میلیون تن در سال جدید دست خواهیم یافت ضمن اینکه برنامه ما برای شرکت شستا از سه میلیون ۶۶۰ هزار تن رسیدن به رشد ۷۲ درصدی با ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تن است.
عسگریان بر سرمایه گذاری های سنگین در حوزه های مختلف به ویژه پتروشیمی تاکید کرد و گفت: برای صندوق تامین اجتماعی در سال گذشته برای برنامه پنج ساله ۲میلیارد دلار و برای شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا) ۱.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری در شرایط تحریمی صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: نوع سرمایه گذاری ها در حوزه های مختلف متنوع است امیدواریم با غلبه بر تحریم ها بتوانیم به بهبود اقتصادی شرکت ها کمک کنیم.
صادرات به کشورهای همسایه و آفریقایی
معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر صادرات تولیدات شرکت های زیر مجموعه این وزارتخانه تاکید کرد و گفت: تشکیل میز تخصصی نفت و گاز در جهت رشد صادرات و ارزاوری است در همین راستا تمرکز ما بر صادرات به کشورهای همسایه و آفریقایی است که فاقد محصولات پتروشیمی و صنایع کشاورزی هستند.
وی ادامه داد: در همین راستا هماهنگی های خوبی با سفارت خانه ها و وزارت امور خارجه داشته این تا از ظرفیت های صادراتی استفاده کنیم.
عسگریان تاکید کرد: در حوزه های مختلف آماده صادرات هستیم در حوزه پتروشیمی دارای موقعیت استراتژیک هستیم نه تنها بازارها را از دست نداده ایم بلکه با افزایش تولید، تامین نیاز داخلی به دنبال های بازارهای هدف صادراتی جدید هستیم.
وی با بیان اینکه در حوزه های مختلف صنعتی به خودکفایی رسیده ایم گفت: با وجود شرایط تحریمی در حوزه صنعت لاستیک و نخ تایر، فراورده های پتروشیمی به دستاوردهای خوبی دست یافته ایم.
ایجاد ۵ نیروگاه خود تامین صنایع
معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ایجاد پنج نیروگاه خودتامین در صنایع گفت: شرکت های تابعه وزارت کار برای تامین برق و گاز مورد نیاز در فصول مختلف سال اقدام به ایجاد نیروگاه های خود تامین برق و مخازن ذخیره سازی گاز کرده اند این امر باعث شده تا نه تنها نیاز خود را تامین کنند بلکه برق مازاد را به شبکه برق سراسری تزریق کنند.
عسگریان بیان داشت: هماهنگی های خوبی بین صنایع و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تامین بری و ایجاد نیروگاه ها صورت گرفته است.
۴۷ شرکت تابعه وزارت کار بورسی می شود
معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ۱۰۳ شرکت در حوزه های مختلف زیر نظر این وزارتخانه هستند، گفت: از این تعداد ۴۷ شرکت بورسی نیستند که قرار است با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته وارد بازار سرمایه شوند.
وی گفت: ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه باعث شفافیت در صورت‌های مالی و عرضه کالاها می شود. از مجموع کل شرکت های تابعه وزارت کار، ۶۱ شرکت پتروشیمی هستند.
پرداخت ۲۸ همت از سوی دولت سیزدهم برای  طرح فجرانه
معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از این نشست خبری گفت: دولت سیزدهم در سه مرحله طرح فجرانه که از هفدهم بهمن سال ۱۴۰۲ آغاز شده و فردا به پایان می‌رسد، ۲۸ همت یارانه پرداخت کرده است.
وی افزود: سه برابر ۲۸ همت نیز توسط مردم برای خرید در طرح فجرانه هزینه شده است.
عسگریان گفت: طرح فجرانه از هفدهم بهمن آغاز شده و فردا به پایان می‌رسد و مشمولان تا فردا شب مهلت دارند مرحله سوم این یارانه را دریافت کنند.
معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در این طرح، مردم یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن خرید کردند، گفت: این طرح بزرگ‌ترین خرید مردم از ۱۱ قلم کالای اساسی در فروشگاه ها بوده است که با حمایت دولت سیزدهم رقم خورد.
وی ادامه داد: ۱۵۰ میلیون بسته غذایی از طریق این طرح توزیع و ۱۰۰ میلیون صورتحساب خرید صادر شد. میزان استقبال از این طرح کالابرگ ۷۵ درصد و استقبال دهک های اول تا سوم ۹۰ درصد بوده است که در طول اجرای طرح کالابرگ بی سابقه بوده است.
عسگریان تاکید کرد: دولت سیزدهم ۳۴۰ هزار میلیارد تومان در سال یارانه و کالابرگ پرداخت می کند که رقم قابل توجهی در حمایت از معیشت مردم است.
پرداخت ۲۳۰ همت از بدهی دولت های قبل به صندوق تامین اجتماعی
معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره اینکه صندوق تامین اجتماعی روی پای خود ایستاده است گفت: اکنون ضریب پشتیبانی صندوق تامین اجتماعی یک به چهار است و این صندوق ورشکسته نیست.
عسگریان اظهار داشت داشت: صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی ۵۰۰ هزار میلیارد تومان از دولت های قبل طلب دارد که دولت سیزدهم در ۲ سال فعالیت خود ۲۳۰ هزار میلیارد تومان را پرداخت کرده است. اکنون شاهد رشد و بهبود وضعیت تولید در شرکت های تابعه وزارت کار و صندوق تامین اجتماعی هستیم.
بنابر این گزارش، بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت ایران با حضور بیش از هزار و ۵۰۰ شرکت داخلی و ۲۵۰ شرکت خارجی در بخش‌های مختلف ازجمله شرکت‌های بالادست نفت و گاز، اکتشاف و تولید، سازندگان داخلی، صنایع میان‌دستی و پایین‌دستی گاز، پالایش و پتروشیمی و شرکت‌های دانش‌بنیان، پارک‌های فناوری، دانشگاه‌ها، استارتاپ‌ها و دیگر شرکت‌های مرتبط با صنعت نفت، با شعار «صنعت نفت، جهش تولید، بهینه‌سازی فناورانه» روزهای ۱۹ تا ۲۲ اردیبهشت‌ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران درحال برگزاری است.