پاداش ۱۵ درصدی مشترکان خوش‌مصرف گاز اعمال می‌شود

پیام اقتصاد: وزارت نفت، متن این مصوبه توسط «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس‌جمهوری به وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شده است.

0

هیات وزیران در جلسه پنجم آذرماه ۹۹ به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد که مشترکان گاز بخش خانگی که مصرف گاز آنها در دوره زمانی شانزدهم آبان‌ماه تا پانزدهم اسفندماه هر سال نسبت به دوره مشابه سال‌های ۹۶ و ۹۷ در میانگین دمای یکسان طول دوره صورت‌حساب بیش از ۱۰ درصد کاهش یابد، مشمول تخفیف پاداش صرفه‌جویی معادل ۱۵ درصد گازبهای صورت‌حساب دوره خواهند شد.

تبصره یک این بخش تاکید دارد که برای ساختمان‌هایی که فقط در سال ۹۸ دارای سابقه مصرف گاز طبیعی باشند، مبنای مقایسه سال ۹۸ خواهد بود.

مشترکان گاز طبیعی که از سال ۱۳۹۹ یا پس از آن گازرسانی می‌شوند، از سال بعد از گازرسانی بر مبنای مصرف گاز سال قبل مشمول این تصویب‌نامه خواهند شد.‌ در تبصره دوم اعلام شده که دستورالعمل چگونگی اعمال معادل‌سازی مصرف گاز بر اساس دمای یکسان در مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه توسط وزیر نفت ابلاغ می‌شود.

همچنین در ادامه این مصوبه اشاره شده که با هدف مدیریت تقاضا و بازدارندگی مصارف غیرضروری بخش خانگی، در صورتی که مصرف گاز مشترکان یاد شده در بازه زمانی مذکور در بند یک این تصویب‌نامه نسبت به میانگین مصرف آنها در دوره مشابه در سال‌های ۹۶ و ۹۷ در میانگین دمای یکسان طول دوره‌ صورت‌حساب بیش از ۱۵ درصد افزایش یابد، کل مصرف مشترک مشمول افزایش ۱۵ درصدی با رعایت بند (ب) ماده یک قانون هدفمند کردن یارانه‌ها (مصوب ۸۸) و اصلاحات بعدی آن خواهد شد.

از سوی دیگر، در صورتی که مصرف گاز ساختمان‌های اداری دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری (مصوب ۸۶) در بازه زمانی مندرج در بند یک این تصویب‌نامه از ۸۰ درصد میانگین مصرف آنها در دوره مشابه در سال‌های ۹۶ و ۹۷ در میانگین دمای یکسان طول دوره صورت‌حساب بیشتر شود، کل مصرف مشترک مشمول افزایش ۵۰ درصدی با رعایت بند (ب) ماده یک قانون هدفمندکردن یارانه‌ها و اصلاحات بعدی آن خواهد شد.

همچنین در صورتی که مشترکان غیرخانگی گاز طبیعی با مصرف پنج هزار مترمکعب در ساعت و بالاتر با درخواست شرکت ملی گاز ایران در بازه زمانی مذکور در بند یک این تصویب‌نامه دست‌کم برای ۱۰ روز متوالی مصرف خود را به میزان ۳۰ درصد کاهش دهند، متناسب با میزان کاهش مصرف گاز، مشمول تخفیف معادل پنج درصد گازبهای صورت‌حساب دوره خواهند شد.

منابع حاصل از اجرای این تصویب‌نامه با رعایت قوانین و مقررات مربوط فقط برای مدیریت تقاضا، کاهش هدر رفت، بهینه‌سازی مصرف گاز و توسعه گازرسانی هزینه می‌شود.

مشترکان گاز طبیعی که از تسهیلات مصوبه شماره ۳۸۳۹۸۸ مورخ سوم دی‌ماه ۹۴ شورای اقتصاد و اصلاحات بعدی آن در خصوص بهینه‌سازی سامانه‌های گرمایشی/ موتورخانه بهره‌مند شوند، مشمول مزایای تشویقی این تصویب‌نامه نخواهند شد.

در اجرای این تصویب‌نامه شرکت ملی گاز ایران/ شرکت‌های گاز استانی موظفند از طریق درج در قبوض، پیامک و تعامل مستمر با مشترکان گاز، نسبت به اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به مصرف‌کنندگان اقدام کنند.

مشترکان مصرف‌کننده خوراک پتروشیمی مشمول احکام این تصویب‌نامه به جز بند (۴) نمی‌شوند.