۶ راهکار برای بازگشت رونق به بورس

نمایندگان مجلس دوازدهم، بازگشت اعتماد به بازار، شفاف‌سازی سیاست‌های پولی و مالی، پیش‌بینی پذیری اقتصاد، مشارکت بخش خصوصی در اقتصاد، جلوگیری از تصمیمات ناگهانی و خلق‌الساعه و فرهنگسازی را از جمله راهکارهای رونق بورس ذکر کردند.

0

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران(سنا)، تعدادی از نمایندگان مجلس دوازدهم، بازگشت اعتماد به بازار، شفاف‌سازی سیاست‌های پولی و مالی، پیش‌بینی پذیری اقتصاد، مشارکت بخش خصوصی در اقتصاد، جلوگیری از تصمیمات ناگهانی و خلق‌الساعه و فرهنگسازی را از جمله راهکارهای رونق بورس ذکر کردند.

در همین راستا، علی بابایی کارنامی، نماینده مجلس دوازدهم با اشاره به شفاف سازی سیاست‌های پولی و مالی به سنا، گفت: با توجه به این که ذات بورس با شفافیت همراه است، بنابراین، باید انگیزه مردم را نسبت به بازار سرمایه افزایش داد.

نماینده مردم ساری در مجلس با تاکید بر اینکه بورس باید برای مردم جذاب باشد، عنوان کرد: با شفاف سازی بیشتر سیاست های پولی و مالی می‌توان امیدوار شد که بورس به جایگاه واقعی خود رسیده و در جلب اعتماد عموم موفق عمل کرده است.

وی اظهار داشت: ضرورت دارد آموزش و فرهنگسازی برای سهامداران خُرد از اهداف اصلی بازار سرمایه باشد و فعالان بازار و رسانه‌ها نیز در بحث آموزش باید بستر را برای ترویج این فرهنگ فراهم کنند.

بابایی کارنامی تصریح کرد: رونق اقتصادی و تولید زمانی به شکوفایی می‌رسد که مشارکت و انگیزه مردم برای ورود به عرصه اقتصاد و تولید افزایش یابد و دولت امکانات و ابزارهای فعالیت تولیدی را با قیمت ارزان و شرایط آسان در اختیار مردم بگذارد تا مردم بدانند مزیت در بازارهای غیرمولد نیست بلکه در بازار سرمایه است.

بازار سرمایه محل مطمئن برای حمایت از تولید

صدیف بدری، نماینده مجلس دوازدهم نیز با اشاره به نقش شفاف بازار سرمایه در جهش تولید، به سنا، گفت: به دلیل شفافیت بالا، بازار سرمایه محل مطمئنی برای سرمایه‌گذاری‌های کوچک و بزرگ و همچنین حمایت از تولید است.

بدری در ادامه با اشاره به این که بازار سرمایه محل مناسبی برای تضمین سود سرمایه‌گذاران و همچنین سرمایه‌گذاری مطمئن برای تولید است، اظهار داشت: فرهنگسازی برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یک اولویت و ضرورت است بنابراین دولت باید اطمینان خاطری به مردم دهد تا آنها سرمایه‌های کوچک خود را وارد بازار کرده و آن را تبدیل به سرمایه‌های بزرگ کنند.

بازگشت اعتماد به بورس

در همین راستا، فتح اله توسلی، نماینده مجلس دوزادهم با بیان اینکه برای جهش تولید و مشارکت مردم در تولید، باید اعتماد از دست رفته مردم به بورس بازگردد، به سنا گفت: چرا که برخی تصمیمات ناگهانی و خلق الساعه موجب شد در سال ۹۹ و بعد از آن بسیاری از سهامداران آسیب دیده و نسبت به بازار سرمایه بی اعتماد شوند.

جایگاه و مشارکت قانونی بخش خصوصی

وی با اشاره به اینکه طی سال‌های گذشته در کنار بی‌اعتمادی مردم نسبت به بورس شرایط اقتصادی و وضعیت منطقه هم باعث شد مردم با عدم پیش بینی پذیری اقتصاد و تصمیمات یک شبه مسئولان کشور مواجه شوند، اظهار داشت: زمانی اعتماد مردم به سرمایه‌گذاری در بورس باز می‌گردد که جایگاه و مشارکت قانونی بخش خصوصی در کشور به صورت قانونی ایجاد شود و مردم خود را در بطن تصمیمات سیاسی و اقتصادی کشور ببینند.

توسلی درباره موضوع شفافیت در بورس گفت: بهبود نحوه گزارشگری مالی نظیر حاکمیت شرکت می‌تواند دسترسی واقعی سرمایه‌گذاران خرد به اطلاعات را بهبود بخشد.

این نماینده ادامه داد: افزایش شفافیت راه را برای افزایش امنیت سرمایه‌گذاری برای مردم عادی به شرط آنکه سواد مالی خود را ارتقا داده باشند، فراهم خواهد کرد که خود یک عامل مهم در مسیر افزایش تقارن اطلاعاتی است.

تلاش مجلس دوازدهم برای پیش‌بینی پذیری اقتصاد

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس تصریح کرد: امید می‌رود با روی کارآمدن مجلس دوازدهم و تلاش و پیگیری آنها به منظور حمایت از اقتصاد و بازار سرمایه شاهد پیش بینی‌پذیر اقتصاد و بهبود رویه‌ها در تمامی حوزه های اقتصادی باشیم.

افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری

محمد صالحی دارانی، نماینده مجلس دوازدهم نیز افزود: در صورتی که دولت و مجلس با حمایت از بازار سرمایه بتوانند جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار را افزایش دهند و مردم را به سمت این بازار هدایت کنند، نقدینگی‌ها جمع آوری و به بخش تولید در قالب سرمایه در گردش تزریق می‌شوند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: اگر تصمیمات درست و مدیریت شده ای برای بازار سرمایه گرفته شود به طور قطع این بازار با بهره‌مندی از ابزارهای ایجاد شده بهترین گزینه برای جمع آوری نقدینگی‌ها و سرمایه‌های مردم و هدایت آن به سمت واحدهای تولیدی است.